Láska a YouTube

Vonku je 34 stupňov, máme krásne leto, deti pobehujú po dvore, kolegovia behajú po alpách, Paťko si montuje bicykle v dielni. A ja sedím doma. Chorá. Zasa. Ako? Neviem.

Choré dni sú super, keď ti nie je zle a nie si až taká chorá. Tento deň taký nebol. Polku som prespala, zvyšnú sa hrala s Eli. Je super mať parťáka do choroby. Doteraz bol môj najväčší kamoš na choré dni YouTube. A stále je hneď za Elinkou.

Mohli by sme povedať, že YouTube je platforma vyrobená pre mileniálov. Rástol s nami. Chodím tam za hudbou, pozerám záznamy z koncertov, rozhovory s hercami a spevákmi, nepodarené scény, sledujem ľúdi, ako sa pred kamerou líčia, aj keď sa sama nikdy nemaľujem. Je to komunita. Teda hneď niekoľko komunít. A aj keď to bude znieť všelijak, detinsky, klišé, vyberte si, veľmi veľa ma toho naučil.

Molly Burke je mladá žena, ktorá je slepá. Vidieť prestala keď bola tínedžer. Aj vy si predstavujete dievča s čiernymi okuliarmi a paličkou? Má fialové vlasy, niekoľko tetovaní a veľkú vášeň – módu. Je veselá, rada cestuje a otvorene bez ostychu rozpráva o svojom neobyčajnom živote. Vedeli ste, že 95% slepých ľudí v skutočnosti niečo vidí?

https://www.youtube.com/user/MollyBurkeOfficial

Kelsey Darragh je bývala BuzzFeed producentka, ktorá trpí chronickou bolesťou v oblasti tváre. Jej diagnózu, Neuralgia trojklanného nervu, nazývajú aj suicide disease, teda samovražebná choroba. Bolesti sú tak silné a prudké, že to mnoho pacientov vzdá. Chronická bolesť ale nebola stále súčasťou jej života. Objavila sa po chybe lekára počas rádovej operácie sánky. Napriek tomu je to pozitívna silná žena, ktorá otvorene rozpráva nie len o svojej chorobe, ale aj o úzkosti a duševných ochoreniach. Identifikuje sa ako bisexuál a otvára témy ženskej sexuality. Ak sa cítiš ako konzervatívec, jej vesmír asi nikdy úplne nepochopíš. Nevadí.

https://www.youtube.com/user/KelseyDarragh

Nakoniec spomeniem úžasného komika, tanečníka a umelca. Eugene Lee Yang je živým dôkazom, že aj ázijskí muži sú sexi a nie len smiešne bočné postavy vo veľkofimoch. Je súčasťou komickej skupinky The Try Guys. Eugene sa donedávna hlásil k bisexualite, momentálne už presne neviem. A je to jedno. Úplne jedno. Podporuje LGBTQIA+ komunitu a robí to tak parádne. Dnes vypustil video, ktoré ste si už určite všimli vyššie. Nádherný tanec. Krásni ľudia. Smutná realita.

https://www.youtube.com/channel/UCpi8TJfiA4lKGkaXs__YdBA

Často si vytvárame mylné závery z nevedomosti. No ja už taká nechcem byť (a snáď raz nebudem). Chcem pomôcť každému slepému človiečikovi, ktorého uvidím. Už viem, že sa nemám čoho báť, viem dokonca, že mu treba ponúknuť lakeť. Viem, že netreba zľahčovať duševné ochorenia, ale ani stavy úzkosti alebo depresie. Sú to tmavé vody.

No, nemalo to byť až také vážne. A nudné. Nehnevajte sa. Ja len že buďme k sebe milí. Každý robí to, čo môže, s tým, čo má. ♡